Jaskinia Kroczycka

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: J.Cz.III-06.23
Gmina: Kroczyce (gm. wiejska); zawierciański; śląskie
Właściciel terenu: prywatny
Wysokość otworu: 380 m n.p.m.
Wystawa otworu: NW
Inne otwory: 2 - ku górze, NE.

Dane morfometryczne

Długość: 60.0 m
Deniwelacja: 11.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N50.587222, E19.541111
WGS84: N50d 35.2333m, E19d 32.4667m
WGS84: N50d 35m 14.0s, E19d 32m 28.0s
UTM: Easting 396727, Northing 5604940, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wyżyna Częstochowska, Skały Kroczyckie, Góra Popielowa.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Jaskinia znajduje się w Górze Popielowej, wchodzącej w skład Skał Kroczyckich. Można do niej dotrzeć z Podlesic, z Wygody lub z Kroczyc, kierując się drogą asfaltową, prowadzącą wzdłuż linii kolejowej. Najlepiej zorientować się po położeniu przejść drogowych pod nasypem kolejowym. Jednym z nich, tym bliżej Kostkowic, prowadzi szlak czerwony „Orlich Gniazd” i niebieski „Warowni Jurajskich”. Blisko tego miejsca, nieco dalej na zachód, należy podejść na zachodnie zbocze wzgórza. Dolny otwór jaskini, mały i słabo widoczny, jest ukryty u podstawy 6-metrowej ścianki, nad rozległym tarasem.

Opis jaskini

Według Kowalskiego: „Otwór bardzo ciasny, zablokowany głazami, otwiera się na podskalną równinkę na lesistym stoku. Za nim wąski i niski, ku dołowi opadający korytarzyk doprowadza do komory 1,5-3 m. wysokiej, niemal kwadratowej w zarysie, bez wyraźniejszych rozgałęzień. Jaskinia powstała na zluźnieniu międzywarstwowym lub poziomo przebiegającej szczelinie kliważu. Strop pokryty ładnymi, choć poniszczonymi naciekami, na dnie stalagmity.

Namulisko utworzone z głazów, między nimi drobniejszy gruz z próchnicą. Na powierzchni widzi się węgielki, liczne kości ludzkie i zwierzęce. Widoczne ślady kopania. Jaskinia wilgotna i ciemna”.

Zachodnia część komory ma charakter zapadliskowy, dno zalegają wielkie bloki skalne. W tej części powstał w stropie drugi otwór, wyprowadzający na równinkę nad skałkami. Prawdopodobnie to on przez większość czasu stanowił jedyne wejście do jaskini, zaś dolne wejście zostało udrożnione znacznie później.

 „Odkrycie jaskini nastąpiło w 1936 r. przypadkowo, przy eksploatacji kalcytu. Na wieść o nim udała się na miejsce wycieczka Koła Prehistoryków z Krakowa, z mgr Fitzke na czele. Znaleziono wówczas w jaskini ślady 3 palenisk, obok zaś na 2 kupach bezładnie złożone kości ludzkie. Próbne poszukiwania w obrębie palenisk dostarczyły większej ilości fragmentów naczyń z okresów wpływów rzymskich, fragmentów ceramiki siwej i może neolitycznej. Od ludności okolicznej, która poprzednio wynosiła z jaskini znaleziska, zebrano kości, skorupy i żarna rotacyjne. Opis tej wycieczki, napisany przez Fitzkego, znajduje się jako rękopis w archiwum Muzeum Archeologicznego P.A.U. Namulisko jaskini rozkopane jest tylko częściowo, na powierzchni leży jeszcze bardzo wiele kości ludzkich.”

Jaskinia posiada w głębi ustabilizowany mikroklimat. Zachowało się w niej sporo nacieków. Przede wszystkim uwagę zwracają wielkie ilości stalaktytów, stosunkowo małych ale aktywnych. Ponadto występują nieduże stalagmity, polewa naciekowa i, już niestety w formie suchej, nieaktywnej – misy martwicowe i wapienne mleko.

Historia

Historia badań

 

Historia eksploracji

Odkrycie jaskini nastąpiło w 1936 r. przypadkowo, przy eksploatacji kalcytu.

Historia dokumentacji

Jaskinia została pierwszy raz opisana przez K. Kowalskiego w roku 1949, pod numerem inwentarzowym 444. W roku 1986 jej opis i plan został opublikowany przez Szelerewicza i Górnego. Prezentowany plan wykonał K. Mazik, na podstawie pomiarów własnych i Z. Lorka, z 1980 r. zaktualizowany przez J. Zygmunta w 2009 r.

Plan opracowali K. Mazik, Z. Lorek i J. Zygmunt.

Bibliografia

Kowalski K, 1951 (opis, plan); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (opis, plan).

Źródła

Mazik K. 1980.

Opracowali

Jerzy Mikuszewski
Jerzy Zygmunt