Otwór jaskini znajduje się w niewielkim wyrobisku, jest to lej kilkumetrowej średnicy ze ścianką skalną, pod którą jest trójkątny otwór wejściowy do jaskini. Ma on szerokość 1,2 m, i wysokość 0,8 m. Za nim początkowo opadający Korytarz Wejściowy ma długość 11 m, szerokość do 3 m i prowadzi ku SE. W odległości 5 m od otworu wejściowego w lewo odchodzi 7 metrowy korytarz (Prosty) początkowo mający 3 m szerokości i 1,3 m wysokości, stopniowo zwężający i zacieśniający się. Kontynuacją Korytarza Wejściowego ku S jest Sala na Rozdrożu z dużymi blokami wapienia na dnie. Ma ona 7 m długości i do 6 m.szerokości. Idąc dalej na południe, napotykamy zalegające w dnie duże bloki i płyty wapienne, tworzące wznoszące się progi skalne. Jesteśmy w Wielkiej Sali Złomisk długości 10 m i szerokości do 7 metrów. W końcowej, najwyższej części znajduje się ciasny korytarz 6 metrowej długości utworzony miedzy odspojonymi ławicami wapienia. We wschodniej części Sali znajduje się 2 metrowej głębokości Ciasna Studnia (o średnicy 0,5 m). Z jej dna odchodzą Korytarze Szpatowców, o łącznej długości 18 m i wysokości do 1,8 m o przebiegu NW-SE i SW-NE. Na uwagę zasługuje tutaj namulisko wypełniające miejscami cały przekrój korytarzy. Zachowały się tutaj pozostałości po robotach górniczych w postaci skalnych kaszt i zbutwiałej obudowy.
Jaskinia o genezie krasowej, została znacznie zmieniona przez roboty górnicze i zawaliska powstałe w wyniku obrywania się stropowych ławic wapieni. Powstała w wapieniach ławicowych zawodziańskich i skalistych górnej jury (środkowy oksford).
Nacieki zostały w znacznej mierze zniszczone podczas eksploatacji kalcytu. Resztki połamanych stalaktytów widoczne są w stropie Korytarza Prostego, są tam również, polewy, żebra i grzybki naciekowe, a wzdłuż ścian widoczna jest żyła krystalicznego, laminowanego kalcytu (pozostałość po polewie naciekowej.
Namulisko zachowane w Korytarzu Prostym, jest stare, rdzawo-czerwone, częściowo scementowane kalcytem. W dolnej części jaskini w Korytarzach Szpatowców namulisko wypełnia miejscami cały przekrój korytarzy, jest brunatne i rdzawe, ilaste, laminowane. W części przyotworowej, Korytarzu Wstępnym i Prostym na dnie zalega hałda - gruz wapienny z materiałem ilasto-piaszczystym przemieszczony podczas robót górniczych. W całej jaskini występuje duża ilość bloków i płyt wapiennych.
Jaskinia jest wewnątrz wilgotna, wyczuwa się przewiew powietrza. Światło oświetla początkową część Korytarza Wstępnego przy otworze.
W zasięgu światła na ścianach występują glony. W otworze rosną mchy.
Wewnątrz zaobserwowano pajęczaki i komary. W jaskini przebywają nietoperze, głównie gacki brunatne Plecotus auritus (Harmata 1993).