Otwór znajduje się w okopie na skalistym szczycie wzniesienia. Wejście to studzienka 2,5 metrowej głębokości (o wymiarach 2,0x1,5 m), z jej dna korytarz z gruzem na dnie i 1,5 metrowym progiem po 7 metrach doprowadza do Zacisku Jaszczura, czyli ciasnej, stromej, 2,5 m długości szczeliny z 0,5 m prożkiem. Za zaciskiem korytarz skręca pod kątem prostym i poprzez 6 metrowy Korytarz Górniczy (-10,3 m) dochodzimy do gruzowiska Pod Papugami. Za nim trawersujemy Szczelinę z Półką i po zejściu 5 metrowym progiem docieramy do wysokiej, 7 metrowej długości Szczeliny ze Schodami z progami w dnie (2,8 m, 2,7 m. i 1,0 m), sprowadzającej na dno jaskini na głębokości 22 metrów.
Jaskinia pseudokrasowa rozwinięta jest w wapieniach górnej jury (oksford) na spękaniach o kierunkach N-S (ciąg górny od otworu) i W-E (ciągi za zaciskiem Jaszczura). Powstanie jaskini związane jest z odnawianiem się pęknięć ciosowych w wyniku młodych ruchów masowych na stromym zboczu Doliny Będkowskiej. W podłożu kompleksu wapieni jurajskich znajdują się margliste osady jury górnej i ich kontakt z wapnistymi i piaszczystymi osadami jury środkowej, które odsłaniają się nad drogą biegnącą dnem doliny. W jaskini na ścianach widoczne miejscami są ślady korozyjnej działalności swobodnie spływającej wody w postaci niewielkich rynienek na ścianach (żłobki krasowe). W korytarzu pod studnią wejściową, na zachodniej ścianie, widoczne jest lustro tektoniczne. Na ścianie przed Zaciskiem Jaszczura znajdują się drobne struktury tektoniczne - stylolity.
Miejscami w jaskini znajdują się nacieki grzybkowe i białe polewy z mleka wapiennego plastycznego i skonsolidowanego. Dno korytarzy wypełniają ilasto-wapniste osady z głazami i gruzem wapiennym.
Jaskinia w głębi jest wilgotna, ma mikroklimat dynamiczny. W całej jaskini wyczuwa się silny przepływ powietrza. W zimie przy mroźnej pogodzie z otworu wydobywają się kłęby pary wodnej.
W jaskini obserwowano pajęczaki m.in. pająka Meta menardi, muchówki i motyle - paśnika jaskińca Triphosa dubitata i rusałkę pawika Inachis io. W jaskini przebywa, szczególnie jesienią, duża grupa nietoperzy, na ścianach i dnie liczne są płaty i kopczyki świeżego guana nietoperzowego. W marcu 2009 obserwowano kilka osobników nocka dużego Myotis myotis.