Jaskinia Bojowa

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: J.Olk.I-07.12
Gmina: Zabierzów (gmina wiejska); krakowski; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Wysokość otworu: 390 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 82.0 m
Deniwelacja: 22.0 m (-22.0m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N50.156667, E19.735278
WGS84: N50d 09.4000m, E19d 44.1167m
WGS84: N50d 09m 24.0s, E19d 44m 07.0s
UTM: Easting 409657, Northing 5556816, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wyżyna Olkuska, Dolina Będkowska.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Do jaskini dochodzimy od leśniczówki w Łączkach Kobylańskich. Bezpośrednio za zabudowaniami leśniczówki idziemy prawym zboczem doliny do szczytu wzniesienia, wzdłuż okopów z II wojny światowej. Zwiedzając jaskinię należy zachować ostrożność przy poruszaniu się w pionowych odcinkach, gdzie istnieje możliwość obsunięcia się fragmentów ścian i zaklinowanych bloków.

Opis jaskini

Otwór znajduje się w okopie na skalistym szczycie wzniesienia. Wejście to studzienka 2,5 metrowej głębokości (o wymiarach 2,0x1,5 m), z jej dna korytarz z gruzem na dnie i 1,5 metrowym progiem po 7 metrach doprowadza do Zacisku Jaszczura, czyli ciasnej, stromej, 2,5 m długości szczeliny z 0,5 m prożkiem. Za zaciskiem korytarz skręca pod kątem prostym i poprzez 6 metrowy Korytarz Górniczy (-10,3 m) dochodzimy do gruzowiska Pod Papugami. Za nim trawersujemy Szczelinę z Półką i po zejściu 5 metrowym progiem docieramy do wysokiej, 7 metrowej długości Szczeliny ze Schodami z progami w dnie (2,8 m, 2,7 m. i 1,0 m), sprowadzającej na dno jaskini na głębokości 22 metrów.

Jaskinia pseudokrasowa rozwinięta jest w wapieniach górnej jury (oksford) na spękaniach o kierunkach N-S (ciąg górny od otworu) i W-E (ciągi za zaciskiem Jaszczura). Powstanie jaskini związane jest z odnawianiem się pęknięć ciosowych w wyniku młodych ruchów masowych na stromym zboczu Doliny Będkowskiej. W podłożu kompleksu wapieni jurajskich znajdują się margliste osady jury górnej i ich kontakt z wapnistymi i piaszczystymi osadami jury środkowej, które odsłaniają się nad drogą biegnącą dnem doliny. W jaskini na ścianach widoczne miejscami są ślady korozyjnej działalności swobodnie spływającej wody w postaci niewielkich rynienek na ścianach (żłobki krasowe). W korytarzu pod studnią wejściową, na zachodniej ścianie, widoczne jest lustro tektoniczne. Na ścianie przed Zaciskiem Jaszczura znajdują się drobne struktury tektoniczne - stylolity.

Miejscami w jaskini znajdują się nacieki grzybkowe i białe polewy z mleka wapiennego plastycznego i skonsolidowanego. Dno korytarzy wypełniają ilasto-wapniste osady z głazami i gruzem wapiennym.

Jaskinia w głębi jest wilgotna, ma mikroklimat dynamiczny. W całej jaskini wyczuwa się silny przepływ powietrza. W zimie przy mroźnej pogodzie z otworu wydobywają się kłęby pary wodnej.


Światło dzienne sięga do korytarza pod studnią wejściową.
W studni wejściowej i na ścianach korytarza wstępnego widoczne są glony.

W jaskini obserwowano pajęczaki m.in. pająka Meta menardi, muchówki i motyle - paśnika jaskińca Triphosa dubitata i rusałkę pawika Inachis io. W jaskini przebywa, szczególnie jesienią, duża grupa nietoperzy, na ścianach i dnie liczne są płaty i kopczyki świeżego guana nietoperzowego. W marcu 2009 obserwowano kilka osobników nocka dużego Myotis myotis.

Historia

Historia eksploracji

Otwór jaskini zlokalizowano w styczniu 2001 roku podczas eksploracji powierzchniowej prawego zbocza Doliny Będkowskiej, w której udział wzięli Robert Pest, Robert Wykręt i Tomasz Zając. Z niewielkiej szczeliny o wymiarach 10x10 cm znajdującej się w okopie, wydobywał się silny strumień ciepłego powietrza. Podczas 4 wyjazdów odgruzowano studnię wejściową i ciąg do Zacisku Jaszczura, który przebyto w lipcu 2005 roku. Odgruzowano wówczas zawalisko Pod Papugami i osiągnięto dno jaskini (-22 m). W pracach udział brali odkrywcy oraz inni członkowie Speleoklubu Brzeszcze i innych ośrodków. W jaskini wykonano szereg prac zabezpieczających, polegających na kotwieniu i klejeniu niebezpiecznych miejsc, usunięto luźne i zagrażające odspojeniu większe wanty oraz poszerzono ciasne przejścia.

Historia dokumentacji

Pomiary wykonali M. Gwóżdż, L. Paszek, K. Pawlusiak, R. Pest, S. Potok, A. Świadek, S. Wajda, R. Wykręt (03.2009 r.). Aktualną dokumentację sporządził A. Górny 03.2009 r.
Plan opracował A. Górny wg R. Wykręta.

Bibliografia

Górny A., Wykręt R. 2009 (opis jaskini, plan, przekrój).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Andrzej Górny